Mleko matki chroni przed otyłością

Karmienie piersią jest uznanym na świecie „złotym standardem” w żywieniu niemowląt. Mleko kobiece zawiera – w stężeniu i proporcjach optymalnych dla dziecka – białko, tłuszcze, węglowodany, mikro- i makroelementy oraz substancje biologicznie czynne.

Mleko mamy ma właściwości immunologiczne, tj. wpływa korzystnie na odporność dziecka. Ma też właściwości troficzne, czyli  stymuluje wzrost i dojrzewanie komórek nabłonka jelit, poprawia motorykę jelit, funkcje trawienia i wchłaniania, zapewnia prawidłową florę bakteryjną,  co chroni przed biegunkami i rozwojem niepożądanych drobnoustrojów w przewodzie pokarmowym maluszka. Oprócz powyższych korzyści dla dziecka wynikających z karmienia piersią coraz więcej wiemy dzisiaj o tym, że mleko mamy chroni również przed otyłością.

Karmienie piersią, a tempo wzrostu niemowlęcia

Niemowlęta karmione piersią zwykle charakteryzują się nieco mniejszymi przyrostami masy ciała w porównaniu do niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym. To nieraz może powodować niepokój rodziców. Jednak to tempo przyrostu masy ciała i długości niemowląt karmionych piersią jest „standardem” dla oceny prawidłowości wzrostu i rozwoju wszystkich dzieci w pierwszym roku życia.

Bardzo ważne białko

Szczególnie ważne w pierwszym roku życia jest odpowiednie spożycie białka, nie może być za niskie, ale nie powinno być także zbyt wysokie Zalecenia specjalistów dotyczące ilości białka dla niemowląt, określają zapotrzebowanie na ten składnik na poziomie 7 – 11 gramów na dobę. To bardzo niewielka ilość w porównania do zapotrzebowania osoby dorosłej.

Mleko kobiece zawiera o połowę niższą zawartość białka w porównaniu do mleka krowiego czy koziego. Badania naukowe wskazują, że nadmierne spożycie białka we wczesnym okresie życia związane jest z nadmiernym przyrostem masy ciała. To może powodować większe ryzyko otyłości w kolejnych latach życia.

Karmienie piersią to profilaktyka otyłości

Badania wskazują, że osoby karmione piersią w okresie niemowlęcym, charakteryzują się innym metabolizmem energii. Rzadziej występuje u nich otyłość oraz inne choroby związane z otyłością (np. cukrzyca typu 2).

Zaobserwowano również różnice w uwalnianiu insuliny oraz innych hormonów trzustkowych i jelitowych. Niemowlęta karmione mlekiem mamy miały niższy poziom insuliny w osoczu. A insulina jest czynnikiem zwiększającym odkładanie tłuszczu w komórkach magazynujących (adipocytach).

Samo mleko kobiece zawiera hormony i inne czynniki biologiczne związane z regulacją spożycia pokarmów i bilansu energetycznego. Może to pomóc w kształtowaniu procesów fizjologicznych odpowiedzialnych za utrzymanie równowagi energetycznej. Karmienie piersią może zatem pomóc w lepszym „programowaniu” metabolizmu na późniejsze lata życia.

Wpływ na apetyt

Istnieje teoria, że karmienie piersią może wpływać na preferencje żywieniowe w późniejszym okresie życia. Holenderskie dzieci karmione piersią przez ponad 16 tygodni, w wieku 7 lat cechowały się wyższym spożyciem owoców i warzyw w porównaniu do tych, które nigdy nie były karmione piersią! Jednak wyniki tego badania nie pokazują jednoznacznie, w jaki sposób karmienie mlekiem mamy wpływa na późniejsze preferencje żywieniowe i czy ma związek z nadmierną masą ciała.

W jaki sposób działa mleko mamy?

Naukowcy nie potrafią jednoznacznie określić, w jaki sposób dochodzi do zmniejszenia ryzyka otyłości u dzieci karmionych piersią. Najprawdopodobniej dzieci karmione piersią potrafią same umiejętnie regulować ilość wypijanego mleka. W ten sposób unikają gwałtownego przyrostu masy. Pomimo, że liczba karmień u niemowląt karmionych piersią sięga nawet kilkunastu na dobę, to w tej grupie bardzo rzadko stwierdza się nadmierną masę ciała!

Wynika to także z unikatowego składu mleka ludzkiego, którego najważniejszym składnikiem są białka. Ich zawartość w mleku kobiecym jest mniejsza niż w mleku krowim czy kozim. Proporcje białek serwatkowych do kazeinowych są również inne dla mleka kobiecego w porównaniu do mleka koziego czy krowiego. W mleku kobiecym, w odróżnieniu od krowiego, przeważają białka serwatkowe, łatwo strawne i dobrze przyswajalne przez organizm malucha.

Literatura:

Horta B, Victora C. Long-term effects  of breastfeeding. A SYSTEMATIC REVIEW. WHO, 2013