Nie tylko nadmiar tłuszczu i cukru może być przyczyną otyłości

Sposób żywienia przyszłej mamy jest jednym z ważniejszych czynników wpływających na rozwój płodu. Pierwsze miesiące ciąży to okres różnicowania i intensywnych podziałów komórek, z których powstaje nowe życie. Organizm rosnącego dziecka jest w tym czasie szczególnie wrażliwy nie tylko na niedobór składników odżywczych, ale również na ich nadmiar.

Programowanie żywieniowe

Nieodpowiednia ilość składników pokarmowych w diecie przyszłej mamy może prowadzić do nieprawidłowego zaprogramowania metabolizmu płodu. Podaż substancji odżywczych w pierwszych miesiącach ciąży może zaważyć na zdrowiu dziecka w przyszłości. Potwierdziły to badania naukowe, które wykazały m.in. związek między niską masą urodzeniową niemowląt a zwiększeniem ryzyka wystąpienia w wieku dorosłym chorób układu krążenia czy cukrzycy

Nadmiar białka również przyczynia się do otyłości

Otyłość zazwyczaj łączy się z nadmierną konsumpcją tłuszczu lub węglowodanów, szczególnie prostych. Okazuje się jednak, że nadmiar białka w diecie niemowląt również jest niekorzystny i może zwiększać ryzyko nadwagi lub otyłości w późniejszym wieku.

W Europie przeprowadzono duże badanie, którego celem było przyjrzenie się roli sposobu żywienia niemowląt w kontekście występowania u nich w późniejszym okresie nadwagi i otyłości. Celem analiz było porównanie tempa rozwoju dzieci otrzymujących mleko modyfikowane z mniejszą lub większą ilością białka. Zwrócono także uwagę na mechanizmy programowania metabolicznego i ryzyko wystąpienia zaburzeń układu sercowo-naczyniowego.

Uzyskane wyniki pokazały, że niemowlęta karmione mlekiem modyfikowanym o niskiej zawartości białka charakteryzowały się w wieku 2 lat niższą wartością wskaźnika masy ciała (BMI). Badacze stwierdzili także, że sposób karmienia, w tym udział białka w diecie, ma wpływ na czynność nerek. Narząd ten w grupie dzieci spożywających mleko modyfikowane z większą ilością białka był istotnie większy. Potrzeba jednak więcej badań naukowych w tym zakresie, aby jednoznacznie określić mechanizmy, które mogłyby odpowiadać za te zmiany.

Umiar we wszystkim

Przeprowadzone badania jednoznacznie wskazują, że najlepszym pokarmem dla niemowlęcia jest mleko mamy, które charakteryzuje się optymalnym składem odżywczym. Rozszerzając dietę niemowląt warto zwrócić uwagę nie tylko na podaż węglowodanów, czy tłuszczu, ale również białka. Odpowiednio zbilansowana dieta nie tylko zapewni prawidłowy rozwój młodego organizmu, ale również uchroni go przed otyłością czy schorzeniami będącymi jej konsekwencją.

Literatura:

Koletzko B, Akerblom H, Dodds PF, Ashwell M (Hrsg.) Early nutrition and its later consequences: New opportunities. New York, Springer Publishers, Adv Exp Med Biol 2005;569:1-237.
Koletzko B. Developmental origins of adult disease: Barker’s or Dörner’s hypothesis?Am J Hum Biol 2005;17:381-382.