Alergia na białko mleka

Alergia na białka mleka krowiego jest najczęstszym problemem u niemowląt i małych dzieci. Dotychczas opisano ponad 25 różnych białek mleka krowiego, a wiele z nich może powodować reakcje uczuleniową. Najsilniejszym alergenem (czyli składnikiem, który powoduje niekorzystną reakcję) jest białko serwatki nazwane beta-laktoglobuliną.

Zdiagnozowana alergia na mleko i co dalej?

Jedynym sposobem leczenia alergii pokarmowych jest wyeliminowanie szkodliwego składnika (pokarmu) z diety (tzw. dieta eliminacyjna). W przypadku zdiagnozowania alergii na białka mleka krowiego u niemowlęcia karmionego wyłącznie piersią, taką dietę powinna stosować mama karmiąca.

Ważne, aby dieta eliminacyjna została wprowadzona dopiero po zdiagnozowaniu alergii na dany składnik u niemowlęcia. Nie zaleca się stosowania diety eliminacyjnej w czasie karmienia piersią jako metody zapobiegania alergii u dziecka!

Dieta eliminacyjna – czego nie wolno jeść?

W przypadku alergii na białka mleka, mama karmiąca powinna wyeliminować ze swojego jadłospisu mleko i wszystkie produkty mleczne, tj. jogurty, kefiry, maślankę, sery twarogowe, sery żółte, śmietanę, jak również masło i lody mleczne.

Białka mleka mogą stanowić dodatek do innych produktów, np. ciast, herbatników, czekolady czy nawet chrzanu. Dlatego zawsze trzeba uważnie czytać umieszczony na etykiecie skład produktów, zwracając uwagę na zawartość: serwatki (białek serwatkowych), kazeiny czy mleka w proszku. Produktów z takimi dodatkami nie wolno spożywać!

Ryzyko niedoborów

Mleko i produkty mleczne są w diecie głównym źródłem wapnia. Wyeliminowanie z jadłospisu karmiącej mamy tej ważnej grupy produktów może więc wiązać się z niedoborem tego składnika. Należy więc zapewnić „alternatywne” źródła wapnia, bezpieczne dla karmionego niemowlęcia. Można w tym celu wykorzystać, np. mleka roślinne wzbogacane w ten składnik. Zwykle zawierają one także dodatek innych ważnych składników odżywczych, np. witaminy D (której źródłem w diecie jest również mleko).

Innym wyjściem jest suplementacja wapnia, czyli przyjmowanie preparatów z tym składnikiem. Jednak najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u dietetyka, który oceni sposób żywienia oraz zaproponuje odpowiednio zbilansowaną, indywidualną dietę.

A jeśli niemowlę jest karmione mlekiem modyfikowanym?

W przypadku alergii na białko mleka krowiego, lekarz zaleci specjalny preparat zastępujący mleko modyfikowane. W tego rodzaju produktach białka mleka poddano specjalnemu procesowi (hydrolizie). W jego wyniku długie łańcuchy białka zostają „pocięte” na krótsze fragmenty. Te krótsze cząsteczki nie powodują już niekorzystnych reakcji. Im większy stopień rozdrobnienia białka, tym mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia alergii, ale gorszy smak i zapach produktu.

W szczególnym przypadku starszych niemowląt (powyżej 6. miesiąca życia) lub małych dzieci, lekarz może zalecić również specjalną mieszankę na bazie białka sojowego (tzw. mleko sojowe).

Literatura:

Szajewska H. Jak zapobiegać alergii na pokarmy w 2014 roku? Standardy Medyczne/Pediatria 2014, t. 11, 14-19
Szajewska H.: Jak zapobiegać alergii pokarmowej w 2016 roku? Standardy Medyczne /Pediatria, 2016, 13:257-265