Składniki aktywne w mleku kobiecym

Zalet karmienia piersią zarówno dla niemowlęcia, jak i matki jest wiele. Współczesne badania naukowe skupiają się na właściwościach i wyjątkowym składzie mleka kobiecego. Pierwszy pokarm dla nowonarodzonego dziecka to mieszanina wielu substancji odżywczych i aktywnych biologicznie. W czym tkwi jej sekret?

Optymalny pokarm dla niemowlęcia
Mleko mamy jest najbardziej optymalnym pokarmem dla nowonarodzonego dziecka. Często mówi się o nim jak o „złotym standardzie”. Dlatego też zaleca się, aby karmienie piersią trwało co najmniej pierwsze 6 miesięcy życia dziecka. Podkreśla się również, że czas karmienia warto wydłużyć do 12 miesięcy i więcej.

Zmiany w składzie mleka
W pierwszym okresie laktacji wydzielane mleko, tzw. początkowe, określa się również mianem „siary” lub „colostrum”. W 2-3 tygodniu niemowlę pije tzw. mleko przejściowe, a następnie mleko „dojrzałe”.
Mleko początkowe bogate jest w białko. Ma mniej tłuszczu niż mleko dojrzałe, dlatego ma mniejszą kaloryczność. Charakteryzuje się również większą zawartością cholesterolu, minerałów takich jak sód i potas, a także witamin antyoksydacyjnych, w porównaniu do mleka dojrzałego. Siara ma duże stężenie przeciwciał, które chronią niedojrzały organizm malucha, a zwłaszcza jego układ pokarmowy, przed drobnoustrojami. Dzięki niej układ pokarmowy noworodka jest zasiedlany przez dobroczynne drobnoustroje.

Przyjrzyjmy się wyjątkowym składnikom obecnym w mleku mamy.

Laktoferyna stoi na straży procesu wchłaniania żelaza
Laktoferyna to białko, które wiąże jony żelaza, tworząc z nim kompleksy. Posiada ona także zdolność transportu i uwalniania żelaza w komórkach organizmu ludzkiego. Żelazo postaci związanej z laktoferyną bardzo jest bardzo dobrze przyswajane i wchłaniane przez organizm.
Laktoferyna wykazuje także właściwości antybakteryjne, antywirusowe, przeciwgrzybiczne i antypasożytnicze. Jest swego rodzaju „naturalnym antybiotykiem”, buduje odporność nowonarodzonego maluszka. Jej największe stężenie odnotowuje się w siarze, czyli w mleku mamy tuż po porodzie.

Lizozym chroni przed infekcjami
Lizozym posiada właściwości antyinfekcyjne, niszczy błony komórkowe wielu bakterii. Lizozym znajduje się we łzach czy ślinie. Jego stężenie w mleku kobiecym jest nawet 1000 razy wyższe w porównaniu do mleka krowiego.

Laktoza – cukier wielozadaniowy
Laktoza to cukier dominujący w mleku mamy, dzięki niemu mleko kobiece jest delikatnie słodkie. Ten dwucukier nie tylko daje energię młodemu organizmowi, ale również pomaga we wchłanianiu wapnia oraz wpływa pozytywnie na rozwój przyjaznych bakterii w jelicie.

Mucyna
Mucyna jest ciekawym składnikiem mleka mamy, gdyż nie jest trawiona przez malucha. Po co więc matka natura umieściła ten związek w mleku mamy? Otóż jej obecność w mleku mamy działa ochronnie na błony śluzowe nowonarodzonego dziecka pozostając w jego ślinie. Ta glikoproteina (związek białkowo-węglowodanowy) zapobiega lub ogranicza przyczepianie się drobnoustrojów chorobotwórczych, takich jak E. coli, Salmonella, HIV oraz rotawirusy do komórek organizmu nowonarodzonego dziecka.

Literatura:

Kowalska D, Gruczyńska E, Bryś J. Mleko matki – pierwsza żywność w życiu człowieka. Probl Hig Epidemiol 2015, 96(2): 387-398