Dlaczego odpowiedni poziom spożycia białka jest ważny w czasie ciąży?

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na prawidłowy przebieg ciąży jest żywienie przyszłej mamy. Dobrze zbilansowana dieta zapewnia odpowiednie spożycie składników odżywczych. Jednym z kluczowych składników, na które zwiększa się zapotrzebowanie kobiety ciężarnej jest białko.

Białko jako materiał budulcowy tkanek mamy i dziecka

Białko w czasie ciąży wykorzystywane jest zarówno do odnowy tkanek przyszłej mamy, jak i wzrostu niemowlęcia. Białko wykorzystywane jest do rozrostu macicy i łożyska. Niezbędne jest też do powiększenia gruczołów sutkowych, a także do syntezy płynu owodniowego. W czasie ciąży zwiększa się także objętość krwi, białko stanowi podstawowy składnik czerwonych krwinek i hemoglobiny. Białko odłożone w mięśniach przez okres ciąży staje się również rezerwowym składnikiem odżywczym wykorzystywanym w okresie karmienia piersią.

O ile zwiększa się zapotrzebowanie na białko w czasie ciąży?

Białko w organizmie ulega ciągłym przemianom. Charakterystyczną cechą metabolizmu białka jest dynamicznie przebiegający proces rozpadu i syntezy tego związku. Dlatego też ustalenie dokładnego zapotrzebowania na ten składnik nie jest łatwe. Szczególnie, że białka składają się z różnych aminokwasów, przy czym 8 z nich organizm człowieka nie potrafi wytwarzać, dlatego należy dostarczać je z dietą.
Zalecane spożycie białka dla kobiet dorosłych wynosi niespełna 1 g/kg masy ciała/dobę. Natomiast w czasie ciąży zapotrzebowanie zwiększa się do 1,2 g białka na kilogram masy ciała przyszłej mamy. W praktyce oznacza to, że w menu ciężarnej powinna znaleźć się np. dodatkowa niewielka porcja mięsa lub 1 jajo.

Źródła białka dla przyszłej mamy na diecie roślinnej

U kobiet spożywających tradycyjną dietę, w której obecne jest mięso, mleko i jego przetwory oraz jaja, rzadko obserwuje się niedobory białka. Przyszła mama-wegetarianka powinna zwrócić szczególną uwagę na to, czy jej dieta jest prawidłowo zbilansowana. Jeśli w diecie prócz roślin, pojawiają się jaja i produkty mleczne, zazwyczaj spożycie białka również jest na odpowiednim poziomie.
Problemy z odpowiednią podażą białka mogą pojawić się w przypadku diety wegańskiej. Źródłem białka roślinnego są przede wszystkim rośliny strączkowe, w tym m.in. mąka sojowa i tofu, a także orzechy i ich przetwory. W białko bogate są również różnego rodzaju nasiona i pestki. Swój jadłospis warto skonsultować z dietetykiem, który oceni, czy spożycie składników pokarmowych jest optymalne.